INTERIÉROVÉ STÍNĚNÍ:

EXTERIÉROVÉ STÍNĚNÍ:

PARTNEŘI:

Žaluzie (horizontální)

Horizontální žaluzie do oken jsou dosud nejoblíbenějším typem stínění s možností regulace propouštěného světla. Jsou poměrně nenápadné, účinné a dají se kombinovat i s jinými stínícimi prvky. Tradičně se umísťují na lištu mezi okenní tabule, s postupujícím trendem euro-oken se ovšem přesouvají pouze na vnitřní stranu oken, což však snižuje jejich účinnost. Když jsou žaluzie umístěny na vnitřní stranu oken, sluneční paprsky snadno proniknou skrz sklo a žaluzie nás chrání pouze před světlem, nikoli však před horkem tak, jako kdyby byly umístěné mezi okenními tabulemi.

Změna v umístění žaluzií má za následek ještě jednu nevýhodu. Díky nechráněnému umístění zachytávají mnoho prachu. Vzhledem k tomu, že se žaluzie poměrně špatně udržují, tak je lepší si v případě euro-oken připlatit za žaluzie venkovní.

Podle materiálu se horizontální žaluzie do oken dělí především na kovové, dřevěné a bambusové. Existují však i žaluzie plastové. Ovládání žaluzií je jednoduché – ovládají se buď ručně pomocí řetízku či šňůrky nebo elektromotorem.

Žaluzie kovové

Jsou stále nejběžnější a také nejlevnější variantou interiérových žaluzií. Jsou to také nejčestěji volené žaluzie do plastových oken. Je možné je zakoupit v široké škále barevných odstínů a textur, které nám dávají velký prostor pro sladění s interiérem. Oblíbená kombinace je například imitace vzhledu dřeva, která dodá interiéru na přívětivosti a lépe ladí s přírodním nábytkem. Kovové žaluzie se vyrábí převážně z hliníku. Za hliníkové žaluzie zaplatíme okolo 400–600 Kč/m2.

Žaluzie dřevěné

Opravdové dřevěné žaluzie (nikoliv jejich kovové napodobeniny) přináší do interiéru jistý náznak luxusu. Svým materiálem patří k nákladnějším bytovým doplňkům, m2 stojí až 3000 Kč. Nejčastěji používaným dřevem pro dřevěné žaluzie je u nás lípa či tropické dřevo ramín, a to pro svou stabilitu a ušlechtilý vzhled, který se dá ještě navíc ozvláštnit speciální úpravou plamenem. I dřevěné žaluzie jsou samozřejmě dostupné v mnoha odstínech a nebude tak problém s jejich zakomponováním mezi zbytek zařízení.

Dřevěné žaluzie působí zvláště dobře v interiérech s klasickým masivním dřevěným nábytkem a dostatkem volného prostoru. Pocitově nám dřevěné žaluzie pomohou dosáhnout zútulnění interiérů.

Žaluzie bambusové

Poslední skupina horizontálních žaluzií se nyní čím dál tím více dostává do podvědomí společnosti a jejich obliba neustále vzrůstá – jsou to bambusové žaluzie. Hlavní předností bambusových žaluzií je vysoká pevnost, pružnost a přirozená voděodolnost, díky níž je možno je instalovat třeba i do koupelny aniž bychom na ně museli brát nějaké zvláštní ohledy. Požadavky na technické parametry pro žaluzie bambus splňuje dokonale.

Bambus je navíc rychle rostoucí rostlinou a jeho pěstování není tolik nákladné. Proto je možné bambusové žaluzie zvolit jako levnější, ale stále svébytnou alternativu dřevěných žaluzií. Zde podotkněme zajímavost, že bambus není dřevo, jelikož patří do čeledi trav. Za m2 bambusových žaluzií zaplatíte kolem 2000 Kč.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!