INTERIÉROVÉ STÍNĚNÍ:

EXTERIÉROVÉ STÍNĚNÍ:

PARTNEŘI:

Záclony a závěsy

Záclony a závěsy patří po celé desítky let k nejběžnějším, jednoduchým a cenově dostupným typům stínění, které jsou neustále v módě. Zůstávají využívanou alternativou k roletám i žaluziím. Kromě stínění zastávají i významnou funkci dekorativní. Oblíbenost záclon i závěsů nám umožňuje je pořídit v takřka neomezených variacích. Nabízí se nám celá paleta barev a vzorů a nejrůznějších materiálů (různě tkaných a světlopropustných). Jsme proto omezeni jen vlastním interiérem, ke kterému potřebujeme dezén záclon či závěsů do oken sladit (např. barva sedací soupravy či stěn).

Záclony a závěsy – rozdíl

Rozdíl mezi záclonami a závěsy je poměrně významný, avšak postupně se stírá . Záclonyzávěsy totiž stále častěji plní jen dekorativní funkci a ve stínění jsou zastoupeny jinými prvky. Původně však záclony slouží k permanentnímu zaclonění místnosti, zatímco závěsy bývají zatahovací a plní tak funkci zatemňovací.

Vzhled záclon a závěsů

Dlouhodobě nejoblíbenějším materiálem pro záclony a závěsy je satén a žakár, zatímco vzor je hlavně věcí osobního vkusu i typu interiéru. Nadčasové proužky či jemné květiny mohou sloužit celé roky, moderní dezény působí zajímavěji, nicméně vzhledem k proměnlivým módním trendům rychle zastarávají. Odstín záclon a závěsů je dobré vybírat rovněž s ohledem na orientaci oken – na severní stranu volit spíše světlejší, na jižní naopak sytější, popřípadě ještě záclony doplnit o venkovní stínění, aby byla umožněna dostatečná ochrana před slunečními paprsky.

Závěsy je také možno ozvláštnit nejrůznějšími typy stahovacích šňůr a ozdob – od klasických dlouhých střapců vhodných pro těžké materiály, kterým dodají příjemně staromódní nádech, po nepřebernou paletu zvířátek a pohádkových motivů do dětského pokoje.

Co se týče upevnění záclon a závěsů, nabízí se nám také mnoho možností. Různé typy dřevěných či kovových garnýží, plastových konzolí nebo také připevnění přímo na rám okna.

Výhody záclon a závěsů

Velkou výhodou záclon a závěsů je možnost šití na míru ve specializovaných prodejnách, nevýhodou pak prach, který na sebe snadno chytají, proto nejsou dobrým řešením pro alergiky. Údržba je vzhledem k nabízeným materiálům jednoduchá – téměř vždy můžete záclony či závěsy sundat a dát vyprat do pračky.

Cenu záclon a závěsů je velmi těžké zobecnit, neboť velmi závisí na zvoleném materiálu. Celkově se však dá říct, že jsou finančně nenáročné.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!