INTERIÉROVÉ STÍNĚNÍ:

EXTERIÉROVÉ STÍNĚNÍ:

PARTNEŘI:

Venkovní žaluzie

Stínění venkovními žaluziemi nám přináší jedinečnou možnost dostat pod kontrolu klima v naší domácnosti. Pokud venku panuje horko, venkovní žaluzie nás chrání před přehřátím interiéru, pokud je naopak venku zima, žaluzie nám pomohou minimalizovat tepelné ztráty. Pomocí naklápění lamel můžem libovolně regulovat množství propouštěného světla.

Co je dobré vědět o venkovních žaluziích

Venkovní žaluzie jsou finančně i technicky poměrně náročnou variantou stínění, neboť je vhodné je předem zahrnout již do projektu stavby. Vyžadují totiž prostor pro box, do kterého se navíjejí. Pokud s venkovními žaluziemi počítáme předem, lze tyto nevzhledné části mechanismu zabudovat pod omítku. Samozřejmě lze realizovat venkovní žaluzie i dodatečně. Pak je zde ale navíc nevýhoda ve snížení světelnosti oken.

Principem fungování jsou venkovní žaluzie podobné svým vnitřním příbuzným, ale vyžaduje se u nich daleko větší odolnost, kvůli působení vnějších vlivů. Tomu musí být přizpůsobeny výrobní materiály a obecně kvalita, neboť od nich se odvíjí budoucí životnost. Největším nepřítelem venkovních žaluzií je bezpochyby vítr.

Ovládat venkovní žaluzie můžeme buď manuálně (například klikou, šňůrou), nebo pomocí elektromotoru. K tomu může být i centrální či dálkové ovládání. Velice oblíbená je pak také kombinace s časovači a tepelnými a světelnými čidly uvnitř místností.

Venkovní žaluzie se většinou vyrábějí kvůli odolnosti jako celokovové systémy. Lamely bývají z pružných hliníkových slitin, v eloxované, lakované a plastem potažené variantě. Tyto hliníkové lamely venkovních žaluzií nabízejí téměř ničím neomezenou paletu barev.

Venkovní žaluzie – shrnutí

Přes poměrně obtížnou montáž nabízí venkovní žaluzie množství výhod – téměř dokonalé zastínění, částečnou tepelnou izolaci, ochranu oken před znečištěním, akustickou a mechanickou bariéru dodávající pocit většího bezpečí.

Venkovní žaluzie se dají lehce kombinovat s vnějšími posuvnými panely – moderní variantou tradičních dřevěných okenic.

Cena venkovních žaluzií je bohužel poměrně vysoká – nejlevnější varianty začínají zhruba na 2000 Kč/ m2 a vyšplhat se mohou až na 10 000 Kč/m2. Záleží samozřejmě na výrobci, typu i materiálu. Útěchou nám může být jejich spolehlivost a dlouhá životnost.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!